Strach ze zlých duchů

06. 12. 2017 | Markéta KLIMKOVÁ

Za gramatiku a úpravu příspěvku zodpovídá autor.

Navštívila mě kamarádka se svým synem Danielem, 12 let, který se začal v noci bát, měl pocit, že jsou v jeho pokoji nějací zlí duchové.

Nejprve jsme si začali povídat, co přesně ho trápí. Řekl, že před vstupem do svého pokoje si vždy musí rozsvítit, prohlédnout si důkladně celý pokoj, ujistit se, že tam vůbec nic není a teprve potom si mohl jít lehnout. Po chvíli se mu vždy dostaví pocit, že v pokoji někdo je, že se tam něco hýbe.I když sám sebe přesvědčuje, že je to jen oblečení na židli, strach ze zlých duchů stále přetrvával. Během povídání si uvědomil, že to začalo asi před rokem, kdy se mluvilo o klaunech, kteří napadají děti a viděl to i v televizi a tehdy se začal bát. V tu dobu ještě jezdil na tréninky na kole nebo i když potom už chodil pěšky, tak změnil svou trasu a obcházel nebo objížděl místa, kde byla tma a naopak vyhledával místa, kde bylo více lidí, jezdily auta a svítily světla. Potom ho to po několika měsících přestalo trápit. A teď se ty strachy zase vrátily.

Na můj dotaz, kdy se to vrátilo odpověděl, že přes léto to bylo v pořádku, protože bylo dlouho světlo, ale jak teď na podzim už je brzo tma, tak se začal znovu bát. Při otázce, čeho konkrétně se bojí, řekl, že tmavých míst, protože má představu, že jsou tam ti zlí duchové nebo venku se můžou objevit ti klauni. A i když si říká, že je to blbost, že neexistují, tak stejně se bojí. Při usnutí potřebuje mít otevřené dveře a slyšet zvuky televize nebo hlasy rodičů, ale i tak ho ty strachy škádlí. Má pocit, že mu vlezly do hlavy a neví, jestli si to ta hlava jen představuje nebo v tom pokoji opravdu jsou.

Nabídla jsem mu možnost použití metody EFT a vysvětlila, jak to bude probíhat.

Odťukávali jsme „I přesto, že mám strach ve své hlavě, mám se rád a přijímám se.“

Dostavily se fyzické projevy na těle, začali jsme ťukat: „I přesto, že ……………. mám se rád a přijímám se.“

-          se moje pravá noha sama od sebe hýbe

-          mi cuká pravá noha

-          mě svědí nárt na pravé noze

-          mám pocit pnutí kolem pravého kolene

Všechny tyto fyzické projevy velice rychle odezněly. Při představě, že je večer a je sám ve své posteli a celá rodina je doma, slyší jejich hlasy, tak uvádí SJS mezi 2-3, při představě, že by byl doma sám, tak je to mezi 9-10 a cítí zděšení, že v tom pokoji něco je. Strach se mu usadil dopaměti, a proto se bojí.

Pokračovali jsme v ťukání:

„I když …………………………., mám se rád a přijímám se, respektuji sám sebe.“

-          se mi strach usadil do paměti

-          mám strach v hlavě

-          strach je v mém pokoji

-          svědí mě levá noha

-          strach mi vlezl do nohy

-          mám kašel ze strachu

Znovu jsme prošli celou představu, jak vstupuje do pokoje, je zhasnuto, leží v posteli, popisoval, že se dívá kolem sebe, je tam tma, na židli je nějaké oblečení, cítí se bezpečně, leží tam v pořádku a může klidně usnout. Je mu v tom pokoji dobře. Strach asi odešel. Zlí duchové už tam nejsou.

Na závěr jsme ještě vytvořili kotvu.

Po třech dnech mi volala Danielova maminka a říkala, že Daniel se zase ve svém pokoji cítí dobře, první noc si ještě nechal otevřené dveře, druhou už si je zavřel a ráno byl vysmátý. Dokonce když ani jeden z rodičů nebyl doma, aby ho mohl vyzvednout po tréninku, tak šel domů tou nejkratší trasou a neměl strach z části chodníku, který není osvětlený. Několikrát vyzkoušel kotvu a okamžitě se začal smát. Už jen při představě, že si sepne kotvu, tak se směje. Další sezení už nebylo potřeba.

 

Má kamarádka byla natolik spokojená s výsledkem u svého syna, že se hned se mnou domluvila na terapii pro sebe, kdy jsme odťukávaly chronické bolesti páteře. Otevřely se další témata, která budeme řešit na následujících sezeních.

Markéta KLIMKOVÁ

Tel.: +420 733 674 683

www.harmoniesmarketou.cz

Adresa: Úzká 61, Orlová

Webdesign vytvořil: Ivo Sýkora - IT nebo WEB