Strach z pádu při lyžařských závodech - Nervozita před startem závodů

14. 12. 2017 | Kamil Vyoral

Za gramatiku a úpravu příspěvku zodpovídá autor

 

Velmi dobrá kamarádka Maruška se při jednom z našich společných setkání rozpovídala o svých plánech a ambicích v rámci své reprezentace na lyžařských světových závodech, které jí v nadcházející sezóně čekají. Svěřila se mi mimo jiné také se svým strachem z pádu, který zažila při závodech a také z nervozity, která jí trápí před startem. Napadly mne ihned techniky, které by se daly využít k vyřešení těchto nepříjemností. Tyto techniky jsem jí stručně vysvětlil, protože jí zajímalo, jak fungují, a také jsem jí nabídl schůzku a společné sezení.

 

Na schůzce jsme se pustili ihned práce – tedy „odťukávání“ strachu z pádu. Ťukali jsme např.

„I přesto, že mám …, mám se ráda a přijímám se.“

-          úzkostný strach z pádu na lyžích při závodech,

-          strach z odřené nohy,

-          hrůzu z toho, že nebudu moci dále lyžovat a pokračovat v závodech.

Znovu jsme prošli celou představu pádu na lyžích. V okamžiku, kdy představa nebyla tolik ohrožující, jsme pro úplné odstranění nepříjemného zážitku použili metodu míchání očních pozic.

Marušku jsem upozornil, že je velmi důležité mít při této technice hlavu pevně na krku, pozorovat můj prst a pohybovat pouze očima. Při revizi stavu jsme zjistili, že Maruška již při představě pádu, žádný nepříjemný obraz ani pocity nemá a daná představa je jí lhostejná.

 

Jelikož se Maruška svěřila i s problémem - prožívanou nervozitou, kterou mívá na závodech těsně před startem, použili jsme pro posílení jejího vnitřního klidu techniku kotvení.

Požádal jsem Marušku, aby se pohodlně usadila, aby si (pokud je jí to příjemné) zavřela oči a představila si, vžila se a procítila situaci či místo, kde cítí úplný klid a harmonii. Tuto představu jsem pomohl Marušce i s pomocí zapojení smyslů plně posílit a procítit. V okamžiku vrcholného prožitku klidu jsem jí připomněl, aby daný prožitek pomocí spouštěcího signálu - jí zvolené kotvy (sevření prsteníčku a palce) ukotvila a kotvu přidržela 5-7 vteřin. Poté jsme odvrátili pozornost na nynější situaci. Po chvilce jsme si představili situaci, kde chce mít Maruška požadovaný stav – pocit klidu a kotvení ještě několikrát zopakovali a posílili. Na závěr sezení jsem Marušce doporučil, aby si tuto kotvu posilovala i sama, kdykoliv si vzpomene a použije kotvení (navození pocitu klidu) těsně před startem na závodech.

Věřím, že Maruška bude nyní bez obav na lyžích doslova „lítat“, všechny závody si plně vychutná a přiveze i vysněnou medaili. Moc jí to přeji, držím palce a fandím!

 

Ing. Kamil Vyoral,

email: vyoralk@seznam.cz,

tel.: 776860702

 

Webdesign vytvořil: Ivo Sýkora - IT nebo WEB