ČlánkyEbookKe stažení

Kalendář akcí

Stres je chronický …, ale i fyzický

05. 11. 2016 | Mgr. Barbora Korotkova

 V článku (EFT aneb vliv na ENERGETICKÝ systém LIDSKÉHO TĚLA) jsme zkoumali reakce těla na stres a objasnili si, jak amygdala vnímá nebezpečí a spustí vnitřní alarm, čímž přiměje tělo, aby uvolnilo adrenalin a stresový hormon zvaný kortizol.

 

Tento proces známe jako reakci typu útok x útěk.

Na biologické úrovni je určen k ochraně před náhlým ohrožením, jako v případě, kdy dávného předka pronásledoval tygr.

 

Při takových reakcích se zvýší hladina adrenalinu a kortizolu, což tělu umožní rychle se rozhodnout, zda je dobré zůstat a bojovat nebo radši utéct.

Stoupne nám krevní tlak, srdce se rozbuší a mozek i svaly mají k dispozici krev bohatou na kyslík a energii. Smysly jsou bystřejší, tělo je ve střehu a člověk se dokáže začít okamžitě bránit nebo vylézt na nejbližší strom.

 

V dnešní době ovšem lidé prožívají něco úplně jiného a tím je – chronický stres.

Z hlediska těla je to totéž, jako by vás stále honil zmiňovaný tygr! A i přesto že má tělo mnoho ochranných systémů, od imunitního systému až po mechanismus, který vytváří bariéru mezi mozkovou tkání a cirkulující krví, není uzpůsobeno k tomu, aby trávilo tolik času vlastní obranou. 

 

A dnes představují ohrožení nekonečné starosti kvůli splátkám hypotéky, stres v práci, ve vztahu, s dětmi či nutnost zvládat nabitý denní program.

 

U většiny lidí je seznam stresových faktorů velmi dlouhý, a když jedna položka zmizí objeví se obvykle nějaká další. Jako byste se zbavili jednoho tygra a vzápětí se objevil další.

 

Vaše tělo nemůže být donekonečna ve střehu, a proto následkem toho začne chronický stres narušovat přirozené procesy, jako je například homeostáze umožňující tělu vyvažovat dobrý a špatný stres (tím dobrý míním, že některý stres může tělu i prospívat).

Homeostáze umožňuje, aby se správně vyvažovala hladina stimulujících a zklidňujících chemických látek, které se nacházejí v těle. Při chronickém stresu není tělo schopné dosáhnout homeostáze, takže jste z hormonálního i chemického hlediska úplně rozhozeni.

 

Pokud tedy v těle není všechno v rovnováze – jinak řečeno nevládne homeostáze cítíte se špatně.

 

Chronický stres bývá spojen se srdečními chorobami, problémy se spánkem, zažívací problémy, migrénami, depresemi, neplodností, obezitou, špatnou pamětí, sexuální dysfunkcí, bolestmi, kožními problémy, sníženou imunitou a seznam pokračuje dál a dál!

 

Kořeny NE-MOCÍ

Pokud na tělo působí chronický stres, je mnohem větší pravděpodobnost, že se v něm objeví nějaká NE-MOC. Není schopné dosáhnout vyváženého stavu, a proto nefunguje tak, jak by mělo, což mívá velmi závažné následky. A přesto se západní medicína něžně zaměřuje na symptomy a opomíjí tak zásadní příčiny, jako je STRES.

 

Proč „NE-MOC"

Často slýchávám, jak lidé běžně mluví o nemoci, ale já používám slovo NE-MOC“. Mám k tomu dva důvody.  Tím prvním je, že tělo NEMÁ MOC“ a je nevyvážené. Za druhé, lékaři a farmaceutický průmysl si vytvořili monopol na léčení a zvládání „NEMOCI“. Proto ponechávám NE-MOC" konvenční medicíně a nabízím jiný model, jimž je poklepávání – které se dá samozřejmě kombinovat s běžnými lékařskými postupy – a s jehož pomocí se dá NE-MOC" vyléčit.

 

Webdesign vytvořil: Ivo Sýkora - IT nebo WEB