ČlánkyEbookKe stažení

Kalendář akcí

STRACH aneb co jsme se naučili

31. 05. 2017 | Mgr.Barbora Korotkova

STRACH aneb co jsme se naučili

To co lidé říkají, že dělají, nebo to, o čem věří, že to dělají - tak to je často na hony vzdálené tomu, co skutečně dělají. 

Nenarodili jste se svými špatnými návyky. Ani jste se nenarodili se svými dovednostmi. Nenarodili jste se ani se svými přesvědčeními. Valnou většinu věcí, které děláte, jste se naučili - stejně tako jste se naučili chodit nebo si automaticky podávat ruce.

 

 Dokonce i strach je naučený! Víte o tom, že existují pouze dva druhy strachu?

Tím jsou: strach z hlasitých zvuků a strach z pádu. Tím to končí. Všechno ostatní je naučené.

 

Samozřejmé je, že některé strachy jsou i užitečné, jako například strach z jedovatých tvorů, ale jiné strachy už tak užitečné nejsou. Nikdo se nechce zbavit strachu jako takového, každý se pouze touží naučit bát se přiměřeného nebezpečí v přiměřenou dobu.  Jako je například fobie z toho, že budeme svému partnerovi nevěrní! Taková fobie se celkem vyplatí.

 

Často od lidí slýchávám, "změna je bolestivá a pomalá". Takové věci se mohu snažit pochopit, ale odmítám přijmout víru v překážky jen proto, že mi o nich někdo povídá.

 

Věřím, že lidé se nejčastěji mění rychlosti blesku. Stát se může cokoli, povykládáte si s někým před domem, přečtete si knihu, navštívíte koncert nebo nějaký film a váš život se opět promění.

 

A jsou i další lidé, kteří mi praví: "musíš zjistit, kým jsi a přijmout sám sebe." No v jistém kontextu to dává smysl, ale co zkusit nebýt nikým, kým být nechcete???

 

Skutečnost, že jsme se někdy chovali líně nebo lehkovážně, z nás takové lidi nedělá - jedná se o vzorec chování, nikoli o to kým jste. Můžete být kýmkoli, koho si jen vyberete.

 

Ke změnám dochází pořád - to je jediná konstanta v našem životě. Otázkou pouze zůstává, zdali si zvolíte směr, kudy se váš život bude ubírat, a typ člověka, jakým budete, nebo zda zůstanete sedět na místě a čekat, až se vám život sám přihodí.

Audio příloha


Video příloha


Webdesign vytvořil: Ivo Sýkora - IT nebo WEB